Rakovine pankreasu podlieha až 95 percent pacientov

Smrteľné ochorenie postihuje mužov aj ženy nad 45 rokov.

1501
1501

Bratislava 14. novembra (TASR) – Povedať Nie rakovine vyzývajú zakladatelia rovnomennej aliancie Jana Pifflová Španková a Patrik Herman. Je to pre zvýšenie všeobecnej osvety a pri príležitosti Svetového dňa boja s rakovinou pankreasu, ktorý je 16. novembra.

“Onkologické ochorenie si nevyberá, môže postihnúť hocikoho. Situácia v našom zdravotníctve si vyžiadala, že pred rokom sme založili organizáciu Nie rakovine, aby sme informovali o varovných signáloch a pomáhali ľuďom v ťažkých situáciách,” na utorkovej tlačovej konferencii v Bratislave zdôvodnil Patrik Herman, ktorého otec zomrel na rakovinu.

“Keď nepoznáme príznaky, nevieme proti nim bojovať. A rakovina pankreasu je smrteľná choroba. Väčšine ľudí nedáva šancu, až 95 percent pacientov zomiera. Oznámenie, že máte túto chorobu je verdikt smrti a zostávajú vám tri až šesť mesiacov života, čo je ťažká situácia,” dodala Pifflová Španková.

Aj podľa primára onkológie vo Fakultnej nemocnici v Trnave Mariana Streška je nízke povedomie v príznakoch tejto choroby pankreasu, ktorý je dôležitý orgán na trávenie a vstrebávanie potravy. K jej vzniku pomáha fajčenie, obezita, nedostatok pohybu, nesprávna životospráva. Hlavné príznaky rakoviny pankreasu sú telesná slabosť, strata hmotnosti, žltačka, depresia, bolesti brucha a zvracanie či hlboká žilová trombóza.

“Postihnutí bývajú muži a ženy nad 45 rokov, častejšie nad 65. Chybou je, že máme na Slovensku iba tri Endo sono prístroje na vyšetrenie, čím vznikajú dlhé čakacie lehoty. Preto chceme zlepšiť túto situáciu a zrýchliť diagnostiku aj čas na operáciu, tiež zlepšiť starostlivosť o nevyliečiteľných pacientov,” prezradil Streško plány do budúcnosti.

“Otcovi určili nesprávnu diagnostiku a vyoperovali mu žlčník. Tým sme stratili čas. Až v Národnom onkologickom ústave bola iná starostlivosť. Otec mal chorú časť pankreasu, ktorá mohla byť operovaná. No už je v nebi,” so smútkom pripomenula nedávnu skúsenosť herečka Bibiana Ondrejková, ktorá je ambasádorkou kampane Nie rakovine.

“Mortalita na rakovinu pankreasu je na štvrtom mieste z onkologických ochorení, do výskumu sa dostáva menej ako dve percentá zo zdrojov na výskum onkologických ochorení v Európe. Preto v roku 2014 vznikla Európska platforma pre karcinóm pankreasu za účelom zvyšovania povedomia a zlepšenia štandardov starostlivosti, diagnostiky a zberu údajov. Zameriavame sa aj na edukáciu odborníkov i laickej verejnosti,” informovala Patrícia Kramárová z uvedenej európskej platformy.

Vzdelávací zámer má aj aliancia Nie rakovine. Okrem fungujúcej infolinky s osobným poradenstvom pridala na svoju stránku www.nierakovine.sk novú mapu pomoci so sieťou gastroenterologických pracovísk na zmiernenie dosahu choroby rakoviny pankreasu na obyvateľov Slovenska, ktoré je na druhom mieste vo svete v jej výskyte. Rovnako vo fialových farbách bude štvrtok (16.11.) večer vysvietené bratislavské UFO na moste SNP a košický Dóm Sv. Alžbety. “Chceli sme vysvietiť aj ďalšiu dominantu Bratislavský hrad, ale úradníci nám nedovolili. Za týmto účelom bude svietiť veľa dominánt v 50 metropolách sveta,” konštatoval Herman.

Zároveň dodal, že od 14. novembra sa môže každý zapojiť do Fialovej výzvy a poslať odkaz Zo srdca a do srdca ako pripomienku o tom, že pankreas a ľudia trpiaci jeho zhubným ochorením si zaslúžia ich pozornosť a lepšie podmienky. Podporuje ju mnoho kultúrnych a iných osobnosti zo Slovenska a Česka.


Join the Conversation