Rozhovor so študentkou všeobecného lekárstva: aké pomôcky sú pri štúdiu nevyhnutné?

1414
1414

Veľa ľudí pri výbere vysokej školy premýšľa aj nad medicínou. Niektorých z nich však už na úplnom začiatku odradí možná kúpa nevyhnutných pomôcok v cenovej relácii až niekoľko stoviek eur. Či to je skutočne tak sme sa spýtali študentky všeobecného lekárstva.

Čo je potrebné zaobstarať si v prvom ročníku?

V prvom ročníku študenti všeobecného lekárstva ešte nechodia na prax do nemocnice, preto je pre nich potrebné zakúpiť si len potrebnú literatúru. Tú zoženú od starších študentov, prípadne si kúpia úplne nové knihy, takže cena tu závisí skutočne od toho, odkiaľ ich zoženú.

Sú tieto knihy drahé?

Všeobecne je známe, že na medicíne sa študenti učia kvantum informácií, preto teda cena kníh nie je zrovna najnižšia. Zaobstarať si treba knihy, ako napríklad anatómiu, atlas anatómie, biofyzika, chémia, histológia, biochémia a podobne.

Ako sú na tom študenti so zaobstarávaním napríklad pitevnej sady. Je to nevyhnutné?

Čo sa týka pitevnej sady (skalpel, pinzeta atď.), nie je potrebné si ju hneď kupovať, pretože skalpely sme si požičiavali priamo v pitevni. Samozrejme, že pokiaľ chce mať študent vlastnú pitevnú sadu, môže si ju kúpiť, aj keď ňou v podstate škola disponuje. A vlastne takto to funguje aj s väčšinou zdravotníckych prístrojov, ktoré nie sú vyslovene nevyhnutné. Ak niekto chce, môže si ich kúpiť.

Lekárov charakterizuje predovšetkým biely plášť. Ten ste si kupovali?

Plášť je od prvého ročníka doslova nevyhnutný, keďže študenti medicíny ho musia mať povinne na sebe počas laboratórnych cvičení, napríklad na chémii, fyziológii a podobne. Je to jedna z prvých investícií, ktorú som po príchode na medicínu urobila.

Ako to bolo v druhom a potom v ostatných ročníkoch s pomôckami?

V druhom ročníku som si taktiež kupovala len knihy, no v treťom ročníku všeobecného lekárstva už začínajú stáže v nemocniciach, na ktoré je potrebné si kúpiť biele zdravotnícke oblečenie, vrátane obuvi a fonendoskopu.

V akej cenovej relácii sa taký fonendoskop pohybuje?

Tak fonendoskopy sa skutočne pohybujú v rôznej cenovej relácii. Môže to byť od pár eur až po stovky eur, a teda závisí na danom študentovi, koľko si môže dovoliť investovať. Ja osobne som si kupovala fonendoskop značky Littmann, ktorá sa radí medzi najlepšie na svete.

In this article


Join the Conversation