Šachistka Derakhshaniová bude po vyhadzove z Iránu reprezentovať USA

Deväťnásťročná Derakhshaniová, ktorá študuje v Španielsku, si počas šachového zápasu nezakryla hlavu hidžábom ani tradičnou šatkou na hlavu.

799
799

Teherán 2. októbra (TASR) – Iránska šachistka Dorsa Derakhshaniová, ktorú vyhodili z reprezentácie a zakázali jej hrať v krajine za to, že sa počas turnaja na Gibraltáre ukázala bez hidžábu, sa stala členkou tímu USA.

Informáciu priniesla iránska tlačová agentúra ISNA s dodatkom, že Derakhshaniová ako prvá iránska šachistka posilnila krajinu odvekých rivalov.

Deväťnásťročná Derakhshaniová, ktorá študuje v Španielsku, si počas šachového zápasu nezakryla hlavu hidžábom ani tradičnou šatkou na hlavu, čo bolo zámienkou pre jej prepustenie z národného tímu. Iránske ženy sú povinné mať na verejnosti zahalenú hlavu a dlhé rukávy a platí to aj počas športových zápolení.

Jej mladší brat Borna sa na šachovom festivale Tradewise Gibraltar Chess objavil tiež a dopadol rovnako ako jeho sestra. Trest dostal 15-ročný Borna za to, že hral proti Izraelčanovi Alexandrovi Huzmanovi. Irán totiž štát Izrael nikdy oficiálne neuznal.

In this article


Join the Conversation