SAK: Štát by mal od začiatku vedieť, koľko zaplatí za služby advokáta

Zároveň by sa mal podľa Slovenskej advokátskej komory správať v obdobných prípadoch predvídateľným spôsobom.

467
467

Bratislava 28. septembra (TASR) – Štát by sa mal správať predvídateľne v obdobných prípadoch, akým je vyplatenie odmeny advokátovi za vyhratý spor s firmou Enel ohľadom Vodnej elektrárne Gabčíkovo (VEG) a od začiatku vedieť, koľko bude platiť za služby advokáta. Apeluje na to Slovenská advokátska komora (SAK).

Komora zareagovala na medializovanú odmenu vo výške desiatok miliónov eur, ktorú má zinkasovať súkromná advokátska kancelária Radomíra Bžána. Hovorkyňa SAK Alexandra Donevová v tejto súvislosti uviedla, že podielová odmena predstavuje štandardný spôsob odmeňovania advokáta.

„Štát by sa mal správať v obdobných prípadoch obdobným, a teda predvídateľným spôsobom,“ zdôraznila hovorkyňa SAK. „Ako prímer poukazujeme na skutočnosť, že advokát ustanovený štátom na právnu pomoc osobám v materiálnej núdzi má nárok na odmenu za celé konanie pred súdom prvého stupňa vo výške 130 eur,“ doplnila.

SAK pripomenula, že jej návrhy už aj v minulosti smerovali ku konkrétnym podnetom na zmenu zákona o verejnom obstarávaní a určení výšky tarifnej odmeny tak, aby štát od začiatku vedel, koľko bude za služby advokáta platiť. „Táto téma je natoľko vážna, že ju opätovne predkladáme na rokovanie Predsedníctva SAK,“ priblížila Donevová.

V júli tohto roka vyhral štát spor o VEG a nemusí platiť stovky miliónov eur, ktoré požadovali talianski spolumajitelia Slovenských elektrární. Štátna akciovka MH Manažment, ktorá je nástupníckou organizáciou Fondu národného majetku (FNM), má v tejto súvislosti platiť desiatky miliónov eur kancelárii Radomíra Bžána ako odmenu za servis pri spore o prevádzkovanie elektrárne.

Odporúčame aj:

Opozícia v tejto súvislosti žiada ministra hospodárstva Petra Žigu (Smer-SD), aby odvolal riaditeľa MH manažment Patrika Bačíka. Inak je pripravená odvolávať ministra v parlamente. Žiga informoval, že vyzval vedenie MH Manažmentu, aby rokovalo s právnickou kanceláriou o znížení odmeny.

In this article


Join the Conversation