Solženicynov syn bude dirigovať operu podľa diela svojho otca

Predstavenie je jedným z mnohých podujatí, ktoré ruské hlavné mesto pripravilo k 100. výročiu narodenia tohto nositeľa Nobelovej ceny za literatúru, informuje agentúra AFP.

81
81

Moskva 6. decembra (TASR) – V moskovskom Veľkom divadle bude vo štvrtok dirigovať operu “Jeden deň v živote Ivana Denisoviča” podľa rovnomenného románu Alexandra Solženicyna spisovateľov syn Ignat, ktorý vyrastal v USA.

Predstavenie je jedným z mnohých podujatí, ktoré ruské hlavné mesto pripravilo k 100. výročiu narodenia tohto nositeľa Nobelovej ceny za literatúru, informuje agentúra AFP.

Alexander Solženicyn musel odísť so svojou rodinou z bývalého Sovietskeho zväzu do exilu v USA po tom, ako svetu odhalil hrôzy pracovných táborov zo stalinistickej éry.

Opera je založená na diele tohto disidenta, ktoré je podľa jeho syna odkazom pre moderné Rusko. “Je to užitočná pripomienka toho, ako ďaleko sa Rusko v skutočnosti dostalo – že Solženicyn už nie je zakázaný, ale naopak, je aktívne študovaný, čítaný a diskutovaný,” povedal hudobník Ignat Solženicyn, ktorý žije v New Yorku.

“Je to krajina, ktorá je úplne odlišná od tej, ktorá v roku 1974 vyhnala Solženicyna. Rusko má však stále pred sebou dlhú cestu k tomu, aby bolo úplne normálnou, plne integrovanou krajinou, kde budú mať ľudia pocit hrdosti a spokojnosti,” dodal.

“Ivan Denisovič” je založený na autorovej vlastnej skúsenosti politického väzňa. Dielo sa zaoberá represáliami, ktoré si vyžiadali milióny mŕtvych a väznených v gulagoch.

Moskovské úrady odhalia spisovateľovi, ktorý by sa 11. decembra dožil 100 rokov, aj nový pamätník. Solženicyn sa vrátil do Ruska v 90. rokoch po dvoch desaťročiach strávených v americkom exile.


Join the Conversation