Spoluspravodajcovia PZ RE odsúdili parlamentné voľby v Južnom Osetsku

Južné Osetsko vyhlásilo jednostranne nezávislosť od Gruzínska po ozbrojenom konflikte v auguste 2008

64
64

Paríž 12. júna (TASR) – Spoluspravodajcovia Parlamentného zhromaždenia Rady Európy (PZ RE) pre monitorovanie situácie v Gruzínsku v stredajšom vyhlásení odsúdili parlamentné voľby v Južnom Osetsku z 9. júna a označili ich za nezákonné.

“Znovu vyjadrujeme našu plnú podporu územnej celistvosti a zvrchovanosti Gruzínska v rámci jeho medzinárodne uznávaných hraníc. Takzvané parlamentné voľby v gruzínskom regióne Južné Osetsko, ktoré sa konali v nedeľu, preto nie sú ani zákonné, ani legitímne. Bránia mierovému urovnaniu konfliktu a namiesto toho, aby ľudí zjednotili, ich len ďalej rozdeľujú. Môžeme to len odsúdiť,” napísali spoluspravodajcovia Titus Corlatean z Rumunska a Claude Kern z Francúzska.

Agentúra TASS poznamenala, že Južné Osetsko vyhlásilo jednostranne nezávislosť od Gruzínska po ozbrojenom konflikte v auguste 2008. Rusko uznalo nezávislosť Južného Osetska, ako aj ďalšieho gruzínskeho separatistického regiónu Abcházsko a opakovane uviedlo, že svoje rozhodnutie nezmení. Nezávislosť Južného Osetska a Abcházska uznali aj Nikaragua, Venezuela, Nauru a Sýria.


Join the Conversation