Súdny dvor EÚ oznámil úmrtie svojho generálneho advokáta Yvesa Bota

Pán Yves Bot počas celej svojej kariéry pracoval v prospech toho, aby sa systém súdnictva stal humánnejším a viac sa priblížil ľuďom, ktorým slúži, uvádza sa v tlačovom...

37
37

Brusel/Luxemburg 12. júna (TASR) – Súdny dvor Európskej únie so sídlom v Luxemburgu potvrdil, že v utorok zomrel generálny advokát tejto súdnej inštitúcie Yves Bot (71), pôvodom z Francúzska.

Súdny dvor EÚ v oficiálnom oznámení pripomenul, že Yves Bot, narodený v roku 1947, vo svojej profesionálnej kariére pôsobil ako prokurátor na krajskom súde v Paríži a neskôr ako hlavný štátny prokurátor na odvolacom súde v Paríži. Od 7. októbra 2006 bol generálnym advokátom Súdneho dvora EÚ.

“Pán Yves Bot bol vytrvalým obhajcom hodnôt Európskej únie a počas celej svojej kariéry pracoval v prospech toho, aby sa systém súdnictva stal humánnejším a viac sa priblížil ľuďom, ktorým slúži,” uvádza sa v oficiálnom tlačovom komuniké súdnej inštitúcie.

Slovenská verejnosť sa s bližšie s verdiktom Yvesa Bota stretla v septembri 2017, keď Súdny dvor EÚ aj na základe jeho odporúčania zamietol žaloby Slovenska a Maďarska proti dočasnému mechanizmu EÚ na prerozdeľovanie utečencov na základe kvót (zo septembra 2015).

Bot bol aktívnym členom Súdneho dvora až do konca svojho života. V januári tohto roku napríklad odporučil sudcom prijať stanovisko, že obchodná a investičná dohoda medzi EÚ a Kanadou (CETA) je v súlade s legislatívou Európskej únie.

Jeho stanoviská mali odporúčací charakter, ale sudcovia sa vo väčšine prípadov riadili jeho názorom.

(spravodajca TASR Jaromír Novak)


Join the Conversation