Švajčiarsko sprísnilo dohľad nad úvodnými ponukami kryptomien

Švajčiarsko nemá pravidlá týkajúce sa špeciálne ICO, no v závislosti od štruktúry ponuky môžu niektoré procesy spadať pod existujúce normy.

521
521

Zürich 29. septembra (TASR) – Švajčiarsky úrad pre dohľad nad finančných trhom FINMA začal prešetrovať viaceré úvodné ponuky digitálnych mien (ICO – Initial Coin Offering) pre možné porušenie švajčiarskych zákonov. Krajina sa tak pripája k ďalším zahraničným úradom, ktoré prísnejšie začínajú sledovať túto novú metódu financovania. Mnohí podnikatelia totiž veľmi rýchlo získali milióny vytvorením a predajom digitálnych mincí.

Tento postup však môže vyvolať neistotu u súčasných projektov vo Švajčiarsku, kde sa v tomto roku predali digitálne peniaze za vyše 600 miliónov USD (508,22 milióna eur). Celkovo sa vo svete z predaja kryptomeny získali dve miliardy dolárov.

Švajčiarsko nemá pravidlá týkajúce sa špeciálne ICO, no v závislosti od štruktúry ponuky môžu niektoré procesy spadať pod existujúce normy. Crypto Valley Association, ktorej členom je aj Thomson Reuters, tento mesiac podporila vytvorenie pravidiel pre ICO.

Prezidenta asociácie Olivera Bussmanna krok FINMA neprekvapil. “Vítame, že švajčiarsky úrad zakročil a rozpoznal potrebu jasných pravidiel a dohľadu, najmä s ohľadom na pravidlo ‘poznaj svojho klienta’. Zároveň podporuje inovácie.”

Vo Švajčiarsku sa doteraz konalo šesť najväčších ICO. Jednou z nich bola rekordná aukcia spoločnosti Tezos, ktorá v júli v bitcoinoch a ostatných digitálnych menách vyzbierala sumu zodpovedajúcu 230 až 240 miliónom USD. Nadácia Bancor Protocol, ktorá umožňuje vytváranie kryptomien, zas v júni získala vyše 150 miliónov USD.

FINMA tento mesiac odobrala licenciu firmám, ktoré obvinila z predaja falošných kryptomien. Zároveň otvorila vyšetrovanie vyše desiatky ďalších podozrivých prípadov. Tento krok prišiel tesne po tom, čo čínske úrady zatvorili pekinské burzy obchodujúce s digitálnymi menami.

Dozorné úrady aj tradičné banky sa vzhľadom na prudký rozmach internetového finančného podsvetia čoraz viac obávajú rizík podvodu a prania špinavých peňazí. Výkonný riaditeľ JPMorgan Jamie Dimon tento mesiac označil bitcoin za podvod, ktorý pravdepodobne vybuchne. Bitcoin je pritom najstaršia a najväčšia kryptomena s trhovou kapitalizáciou takmer 70 miliárd USD.

Úvodné ponuky tento rok viedli k rapídnemu vzostupu hodnoty všetkých digitálnych mien. Kým v januári išlo zhruba o 17 miliárd USD, do začiatku septembra už hodnota dosiahla rekordných 180 miliárd USD.

In this article


Join the Conversation