Svetové ceny potravín pokračovali v júli v poklese

Čiastkový index cien obilnín klesol v porovnaní s júnom o 2,7 %, najmä v dôsledku nižších cien pšenice a kukurice. V porovnaní s júlom minulého roka je však...

179
179

Rím 1. augusta (TASR) – Svetové ceny potravín pokračovali v júli v poklese, ktorý nastúpili v júni po piatich mesiacoch rastu. Najviac ich vývoj ovplyvnili ceny niektorých obilnín, ďalej mliečnych výrobkov a cukru. Uviedla to vo štvrtok Organizácia Spojených národov pre výživu a poľnohospodárstvo (FAO).

Index cien potravín FAO, ktorý sleduje medzimesačné zmeny v rámci potravinového koša zahrnujúceho obilniny, olejniny, mliečne výrobky, mäso a cukor, dosiahol v júli 170,9 bodu oproti júnovej hodnote 172,7 bodu. Údaj za jún bol revidovaný smerom nadol, keď FAO pôvodne udávala júnový index na úrovni 173 bodov.

Čiastkový index cien obilnín klesol v porovnaní s júnom o 2,7 %, najmä v dôsledku nižších cien pšenice a kukurice. V porovnaní s júlom minulého roka je však stále o 4,1 % vyšší.

Čo sa týka mliečnych výrobkov, príslušný podindex klesol v júli oproti júnu o 2,9 %, čo predstavuje pokles druhý mesiac po sebe. V porovnaní s júlom minulého roka pokles dosahuje takmer 3 %. V rámci tohto indexu najviac klesli ceny masla, nasledovali ceny syrov a sušeného plnotučného mlieka.

Pokles zaznamenali aj ceny cukru. V porovnaní s júnom klesol príslušný čiastkový index o 0,6 %, pričom vývoj cien najviac ovplyvnili očakávania vysokých úrod cukrovej trstiny v Indii. Ázijská krajina je najväčším producentom cukru na svete.

Naopak, čiastkový index cien rastlinných olejov vzrástol medzimesačne o 0,8 %. Cena palmového oleja síce pokračovala v poklese, vykompenzoval ju však rast cien slnečnicového a sójového oleja. V porovnaní s júlom minulého roka je však podindex stále o 11 % nižší.

Vzrástol aj čiastkový index cien mäsa, ktorý tak zaznamenal medzimesačný rast už šiesty mesiac po sebe. Rast dosiahol 0,6 %.


Join the Conversation