Takto sa bude platiť v Nitre za letné terasy na pešej zóne

Podľa viacerých poslancov sú letné terasy súčasťou mestského života a lákajú ľudí do centra mesta.

526
526

Nitra 15. apríla (TASR) – Majitelia a prevádzkovatelia reštauračných zariadení v Nitre nebudú musieť platiť mestu prenájom za letné terasy pri svojich prevádzkach. Mestskí poslanci na svojom aprílovom rokovaní rozhodli, že verejný priestor pod terasami nebude magistrát prenajímať, ale požičiavať.

Podľa viacerých poslancov sú letné terasy súčasťou mestského života a lákajú ľudí do centra mesta. „Chceme posilniť návštevnosť pešej zóny, preto plochu pod terasami dávame do výpožičky a za prenájom si nič neúčtujeme, aj keď tu bol aj variant, podľa ktorého by mesto z letných terás malo mať príjem a poplatky by sme mali vyberať,“ uviedol nitriansky primátor Jozef Dvonč.

Mestské zastupiteľstvo sa nakoniec rozhodlo pomôcť podnikateľom, ktorí vďaka letným terasám, dokážu prilákať na nitriansku pešiu zónu viac návštevníkov. Magistrát im však uloží zmluvnú povinnosť, zorganizovať počas turistickej sezóny verejné kultúrne podujatie. „Môžu sa striedať, alebo pripraviť koncert či inú akciu aj spoločne. Neočakávame žiadne veľké podujatia, pokojne to môže byť záležitosť za 100 eur. Ide nám o to, aby sa v lete zaplnila pešia zóna nielen pre letné terasy, ale aj vďaka kultúrnym podujatiam, ktoré sa tu takto zorganizujú,“ vysvetlil Dvonč.

V súvislosti s bezplatnou výpožičkou priestoru pod letnými terasami sa však v Nitre ozývajú hlasy o nerovnom prístupe a diskriminácii podnikateľov, ktorí majú reštaurácie mimo pešej zóny. „Prevádzkovatelia letných terás v centre mesta boli zvýhodnení oproti ostatným podnikateľom, ktorí za prenájom terás musia platiť,“ hovorí niekdajší organizátor kultúrnych podujatí na nitrianskej pešej zóne Daniel Balko.

Podľa jeho slov by bolo spravodlivejšie, keby magistrát od podnikateľov na pešej zóne žiadal úhradu za prenájom letnej terasy. „Tento poplatok by však mohli vymeniť za zorganizovanie kultúrneho podujatia, nie však jedného, ale v intenzite jedno podujatie za každý celý mesiac používania terasy. V prípade akceptovania tohto návrhu, by to pri nezmenenom počte terás znamenalo pripraviť počas leta približne 30 podujatí v organizačnom zabezpečení samotných prevádzkovateľov. Toľko podujatí sa počas leta na pešej zóne ešte nikdy neuskutočnilo,“ dodal Balko.

In this article


Join the Conversation