Tradičné slávnosti Nitranov sú súčasťou Európskej kultúrnej cesty

Slávnosti, ktoré obyvatelia mesta pod Zoborom slávia ako svoje dni Nitranov, sa uskutočnia od 4. do 7. júla.

74
74

Nitra 12. júna (TASR) – Duchovnú, historickú i spoločenskú dimenziu spojí tohtoročná dramaturgia tradičných slávností Nitra, milá Nitra. Jednotiacim rámcom pre Pribinove a Cyrilo-metodské slávnosti je rovnomenná hymnická pieseň a nitrianska znelka, informoval hovorca mesta Tomáš Holúbek. Slávnosti, ktoré obyvatelia mesta pod Zoborom slávia ako svoje dni Nitranov, sa uskutočnia od 4. do 7. júla.

Hlavným pilierom duchovnej línie je tradičná Cyrilo-metodská národná púť na Svätoplukovom námestí. Historickú líniu slávností tvorí v tomto roku konferencia venovaná 1150. výročiu smrti Konštantína Filozofa, historický festival Pribinowa Nitrava, otvorené dvory v hornom meste a prezentácia Nitrianskeho hradu ako najväčšieho hradu na Slovensku spolu s jeho vstupnou bránou ukrytou v suteréne Župného domu. Chýbať nebude veľkoplošná videomappingová a divadelná show Veľkomoravský orloj, hradný deň otvorených dverí, divadelné predstavenia, výstavy, prednášky, tvorivé dielne i putovanie s veľkomoravskou tematikou. Koncert Slovenské žalmy z Bojnej symbolicky spojí Nitru s touto významnou lokalitou na trase Európskej kultúrnej cesty sv. Cyrila a Metoda.

Spoločenská línia slávností sa už tradične ponesie v znamení priateľských stretnutí, oddychu a zábavy na hrade i na oživenom nitrianskom korze s jarmokom, hudobným a divadelným pódiom. Návštevníkom podujatia sa predstavia Ľubica Šulíková a Števo Haládik, BeWell, Horehigh, šaško Fjodor, Túlavé divadlo, Nové divadlo. Večerné koncerty na hlavnom pódiu budú patriť kapelám Živica, Rockenrolla, Hex a Buty.

Slávnosti sú už niekoľko rokov súčasťou programovej ponuky medzinárodného projektu Európska kultúrna cesta sv. Cyrila a Metoda, ktorý je komplexnou kultúrnou a turistickou ponukou v priestore strednej, južnej a východnej Európy. V pomyselnom trojuholníku Rím – Velehrad – Istanbul bude v projekte postupne zapojených 10 európskych krajín s potenciálom stoviek historicky a kultúrne významných miest a až 9000 kilometrov trás. Cesta je zameraná na podporu kultúrneho turizmu a v Európe stále populárnejšieho pútnického turizmu.


Join the Conversation