Trump: Neplánujeme poslať na Blízky východ ďalšie jednotky

Trump reagoval na informácie amerického denníka New York Times o tom, že Pentagón aktualizoval svoje vojenské plány, pričom jeden z nich mal údajne počítať s vyslaním 120 000...

308
308

Washington 14. mája (TASR) – Americký prezident Donald Trump poprel v utorok správy o tom, že v snahe zastrašiť Irán plánujú Spojené štáty vyslať na Blízky východ až 120 000 vojakov. Zdôraznil však, že v prípadne potreby by USA mohli do oblasti vyslať aj omnoho silnejší kontingent. Píše o tom agentúra DPA.

Trump reagoval na informácie amerického denníka New York Times o tom, že Pentagón aktualizoval svoje vojenské plány, pričom jeden z nich mal údajne počítať s vyslaním 120 000 vojakov na Blízky východ.

Takto posilnený kontingent mal byť schopný v regióne zasiahnuť v prípade, že sa Teherán pokúsi o vojenskú agresiu alebo získanie jadrových zbraní.

“Myslím si, že sú to falošné správy. Urobil by som to? Samozrejme! Ale neplánujeme to. Dúfam, že to ani nebudeme musieť plánovať,” vyhlásil v reakcii na tieto správy Trump, pričom dodal, že ak by k takémuto vývoju došlo, USA by vyslali “neporovnateľne viac vojakov”.

Ešte v pondelok americký prezident varoval Teherán pred ohrozovaním amerických záujmov v regióne Blízkeho východu, keď konštatoval: “Pre Irán to bude veľký problém, ak sa niečo stane. Nebudú to šťastní ľudia. Budú veľmi trpieť.”

Iránsky najvyšší vodca ajatolláh Alí Chameneí v utorok podľa agentúry AFP v reakcii na stupňujúce sa napätie medzi Teheránom a Washingtonom poznamenal, že so Spojenými štátmi “žiadna vojna nebude”.

“Táto konfrontácia nemá vojenský charakter, pretože žiadna vojna nebude. Ani my a ani oni (Spojené štáty) nechceme vojnu. Oni vedia, že to nie je v ich záujme,” vyhlásil Chameneí.

USA uplynulý týždeň do oblasti Perzského zálivu v reakcii na údajné hrozby zo strany Iránu vyslali útočnú skupinu pozostávajúcu z lietadlovej lode a ďalších plavidiel, ako aj strategické bombardéry B-52 Stratofortress. Spojené štáty v piatok taktiež ohlásili, že na Blízky východ presunú aj protiraketový systém typu Patriot.


Join the Conversation