Tusk vyzval španielskeho premiéra, aby zabránil násiliu v Katalánsku

Predseda Európskej rady spresnil, že spolu so španielskym premiérom zdieľa jeho ústavné argumenty ohľadne nezákonnosti referenda.

1036
1036

Brusel 2. októbra (TASR) – Predseda Európskej rady Donald Tusk vyzval dnes španielskeho premiéra Mariana Rajoya, aby “zabránil novému použitiu sily” v Katalánsku. Išlo o reakciu na prejavy policajného násilia, ku ktorým došlo počas nedeľňajšieho referenda o nezávislosti Katalánska.

“Práve som hovoril s Marianom Rajoyom. Vyzval som ho, aby našiel spôsob, ako zabrániť ďalšej eskalácii a použitiu sily,” uviedol Tusk na svojom účte na Twitteri.

Predseda Európskej rady spresnil, že spolu so španielskym premiérom zdieľa jeho ústavné argumenty ohľadne nezákonnosti referenda, ktoré zorganizovala katalánska regionálna vláda.

Išlo o prvé verejné Tuskovo vyjadrenie na tému referenda o nezávislosti Katalánska.

Najvyšší lídri EÚ sa tradične zdržiavajú komentovania vnútorných politických konfliktov v členských štátoch Únie. Avšak situácia sa zmenila po sérii násilných zásahov španielskej polície v snahe zabrániť hlasovaniu, pri ktorých bolo zranených takmer 900 ľudí a ktoré vyvolali celoeurópsku vlnu kritiky a odsúdenia.

In this article


Join the Conversation