Úpravu dreveného krytu podľa vlastných predstáv zvládnete aj doma! Ako na to?

1011
1011

Krytov na mobil je na internete, ale aj v kamenných predajniach naozaj množstvo. Aj keď si je z čoho vyberať, stále ste nenašli ten správny, ktorý by vás najviac vystihoval? Čo keby ste si ho skúsili vyrobiť sami pomocou pyrografie.

Čo je pyrografia?

Strašidelný názov za sebou skrýva krásny koníček ľudí po celom svete, pretože umožňuje silou ohňa do dreva vypáliť skutočne neskutočné obrázky alebo nápisy. Na vypaľovanie do dreva sa používa vypaľovačka, a aj keď to na prvý pohľad znie finančne náročne, nemusíte sa báť. Základné modely s niekoľkými nadstavcami sa dajú kúpiť už od 8 eur, čo na začiatok úplne postačuje. Ak by sa vám to však zapáčilo a túžili by ste po lepších modeloch, je ich na trh naozaj mnoho. S drahšími sa vám bude vypaľovať značne jednoduchšie, no na úpravu dreveného krytu na mobil nemusíte investovať stovky.

Kúpiť hotový alebo si urobiť sám?

Tu sa nám však naskytá otázka, či nie je lepšie kúpiť hotový drevený obal aj s vypáleným obrázkom. Odpovedať si však už musí každý sám. Na jednej strane je síce na internete dostupných množstvo variácií, no nič sa nevyrovná pocitu vlastniť jeden originálny kus, a ešte k tomu s vlastným návrhom. A čo ešte len pocit, že ste na ňom pracovali vy osobne svojimi rukami.

Ak si však na prácu s vypaľovačkou netrúfate, no skutočne túžite mať svoj návrh na kryte, zverte svoj drevený kryt na mobil spolu s návrhom obrázku profesionálovi.

Ako si doma upraviť drevený kryt na mobil?

Vypaľovať sa dá skoro do každého druhu dreva, čoho výnimkou nie sú ani kryty na mobil. Pozor si však dajte na napodobeniny dreva, respektíve umelú štruktúru dreva z iných materiálov. Tak by ste mohli obal jednoducho zničiť a skončili by ste nielen bez vlastného návrhu, ale rovno bez celého krytu.

Aj keď vám príde drevený obal už opracovaný, odporúčame ho na začiatok trochu vybrúsiť šmirgľom. Vhodný je na to napríklad číslo 240, a tak sa zbavíte všetkých nerovností. Pred samotným vypaľovaním odporúčame dopredu si návrh nakresliť na kryt ceruzkou, aby ste mali aspoň približne načrtnutú jeho finálnu verziu. V prvom rade si vypáľte hlavné obrysy. Ak váš návrh obsahuje len tie, tým vypaľovanie aj skončí. Ak však chcete obrázok aj vytieňovať, urobte tak až po vypálení hlavných obrysov.

Tip: Pri práci s vypaľovačkou a pri jej natáčaní do rôznych uhlov si dajte pozor, aby ste ju náhodou nechtiac nešuchli horúcim kovovým telom o kryt. Tak by vám mohli vzniknúť nepekné a hlavne nechcené vypálené miesta.

Keď prácu s vypaľovačkou dokončíte, odporúčame kryt pretrieť ešte matným akrylátovým lakom na drevo alebo na detský nábytok. Tak nielen že celú vašu prácu “zafixujete”, ale je aj pridáte na odolnosti.

In this article


Join the Conversation