Úspechy cyklistov na paralympijských MS zatienilo rozhodnutie Metelku

Najúspešnejší slovenský paracyklista sa rozhodol pre tento krok po tom, čo podľa neho zlyhalo vedenie slovenského tímu v nedeľňajších pretekoch s hromadným štartom, ktoré nedokončil.

442
442

Bratislava 5. septembra (TASR) – Svetový šampionát v paracyklistike, ktorý sa konal v juhoafrickom meste Pietermaritzburg v dňoch 31. augusta až 3. septembra, môže slovenská výprava vyhodnotiť ako najúspešnejší v histórii. Radosť z kompletnej zbierky medailí však kalí rozhodnutie majstra sveta Jozefa Metelku jazdiť v budúcnosti za inú krajinu.

Najúspešnejší slovenský paracyklista, ktorý dlhodobo žije a trénuje vo Veľkej Británii, sa rozhodol pre tento krok po tom, čo podľa neho zlyhalo vedenie slovenského tímu v nedeľňajších pretekoch s hromadným štartom, ktoré nedokončil. V sobotu sa pritom Metelka postaral najlepším časom v pretekoch proti chronometru o prvý cenný kov pre Slovensko. “V mene výkonného výboru slovenského paralympijského zväzu (SPV) by som chcel povedať, že Jozef Metelka nedokončil preteky vlastnou chybou. Jeho obvinenia považujeme za nepravdivé a zavádzajúce, nakoľko na trati boli ďalší dvaja slovenskí cyklisti, ktorí vedeli, koľko kôl sa má ísť. Vnímame to ako jeho osobné zlyhanie,” uviedol člen VV SPZ Pavel Bílik. Metelka vyčítal vedeniu slovenskej výpravy, že mu okrem iných vecí neodovzdalo základné informácie z manažérskeho mítingu, kvôli čomu si myslel, že preteky na štrnásť kôl končia po jedenástom okruhu. “Neviem, ako k tomu prišlo, nerozumiem tomu. Ale Jozef vždy býva v inom hoteli ako my, inak tomu nebolo ani tentokrát. Komunikácia je potom o to ťažšia,” vysvetlil reprezentačný tréner paracyklistov Branislav Režňák.

Druhú medailu pre Slovensko získala Anna Oroszová. V časovke na 15,5 km získala 54-ročná handbikerka bronz. O deň neskôr sa Oroszová postavila na štart pretekov s hromadným štartom a vďaka skvelému finišu získala striebro. Lepšia bola iba Talianska Francesca Poreclattová. “Ja som veľmi šťastná, že sa mi podarilo získať obe medaily. Je to pre mňa veľké zadosťučinenie po neúspechu v Riu. V cestných pretekoch som ťahala z plných síl, ale nakoniec bolo z toho striebro,” uviedla Oroszová.

Výborné predstavenie slovenských paracyklistov dokreslili dve štvrté miesta Patrika Kurila a dve desiate debutanta Ondreja Strečka. “Paťo Kuril spadol v časovke, čo je škoda, pretože prišiel o istý bronz. Smolu mal aj v cestných pretekoch, kde ho súperi “zavreli” pred cieľom. Ale s výkonmi reprezentantov som spokojný, toľko medailí sme z MS ešte nikdy nepriniesli,” povedal Režňák. Prvé MS absolvoval Ondrej Strečko, v oboch pretekoch skončil na 10. mieste. “Pre mňa to bol prvý šampionát a ukázal mi, že musím veľa trénovať. Ale desiate miesto patrí k umiestneniam približujúce sa ku svetovej špičke, takže som spokojný,” dodal Strečko.

In this article


Join the Conversation