V čase osláv Nežnej revolúcie príde do kín thriller Amnestie

Havlove amnestie boli veľkou skúškou demokracie a ich kontroverznosť dodnes pretrváva v obidvoch štátoch.

366
366

Bratislava 28. marca (TASR) – V marci 1990 sa odohrala väzenská vzbura v Leopoldove, ktorá vyústila do najkrvavejšieho masakra v najprísnejšom väzení s tvrdými podmienkami. Hromadnej vzbure väzňov predchádzala amnestia Václava Havla, ktorú udelil 1. januára 1990, len pár dní po svojom zvolení za československého prezidenta. Vzťahovať sa mala na takmer 80 percent odsúdených. “Myšlienkou amnestií bolo urobiť veľký predel – jasné znamenie, že tá predchádzajúca justícia nepracovala dobre,” uviedol Havel v dokumente Českej televízie v roku 2005.

Havlove amnestie boli veľkou skúškou demokracie a ich kontroverznosť dodnes pretrváva v obidvoch štátoch. Spôsobili obrovskú nespokojnosť medzi väzňami a v Leopoldove následne po masovej hladovke vypukla vzbura, ktorá si napokon vyžiadala vojenský zákrok.

Téme Havlovej amnestie a jej dôsledkom na spoločnosť sa venuje celovečerný film Amnestie. Predlohou k nemu bola kniha Radovana Dunaja Amnestia, ktorá rozpútala peklo. Režisérom snímky je Jonáš Karásek v tandeme s kameramanom Tomášom Juríčkom, ktorí sa podpísali pod divácky úspešný film Kandidát.

Premiéra pripravovaného titulu je plánovaná na čas osláv 30. výročia Nežnej revolúcie v roku 2019. Dramatický príbeh troch rodín sa odohráva na pozadí veľkých spoločenských zmien, rozpadu komunizmu a vytvorenia demokratického Československa. Ich osudy sú vzájomne prepletené, spájajú ich práve Havlove amnestie a následné udalosti v leopoldovskej väznici.

Film, ktorý vzniká v dielni produkčnej spoločnosti Azyl Production v koprodukcii s RTVS, Endorfilm a Českou televíziou, má formou thrilleru s detektívnymi prvkami dôstojne reflektovať našu históriu a širšie poukázať na špecifická, ktoré neskôr viedli k rozdeleniu republiky. Tvorcovia predpokladajú, že film rozpúta širokú spoločenskú diskusiu.

“Chceme divákom ponúknuť možnosť presunúť sa v čase – v bezpečí kinosály – do absurdného obdobia predrevolučného spoločenského systému. O prelome rokov 1989 – 1990 nebol ešte nakrútený hraný film, vďaka výbornému hereckému obsadeniu a silnému príbehu veríme, že Amnestie budú vysoko atraktívnou a pútavou snímkou,” avizuje producent Maroš Hečko.

Ako podporu témy pripravujú autori filmu v spolupráci s RTVS aj dva dokumentárne filmy s priamymi účastníkmi problémov v Leopoldove, ktorí vzburu riešili buď na politickej alebo kultúrnej úrovni.

TASR za tvorcov informovala Daniela Grečnerová


Join the Conversation