V oblasti Zadného Gerlachu uviazli v piatok večer piati horolezci

Keďže nikto z uviaznutých nebol zranený a ani nepotreboval ošetrenie, na vlastnú žiadosť pokračovali zo Smokovca všetci samostatne.

589
589

Vysoké Tatry 30. septembra (TASR) – Horskí záchranári v piatok (29.9.) večer pomáhali piatim českým horolezcom, ktorí uviazli vo Vysokých Tatrách. Ako dnes informovala na svojej internetovej stránke Horská záchranná služba (HZS), prostredníctvom tiesňovej linky sa s ňou spojili a operačnému stredisku uviedli, že sa nachádzajú v oblasti Zadného Gerlachu, medzi cestou zvanou ‘Martinovka’ a Tatarkovou próbou. Záchranárom HZS poskytli aj súradnice GPS a zároveň uviedli, že sú bez zranení, ale nedokážu už zostúpiť.

“Okrem lezeckého vybavenia horolezci nemali potrebný výstroj na bivak vo vysokohorskom prostredí. Po konzultácii so službukonajúcim záchranárom HZS im bolo odporučené, aby ostali v miestach svojej aktuálnej pozície a ešte vo večerných hodinách bola požiadaná o spoluprácu letka Ministerstva vnútra Slovenskej republiky (MV SR), ktorá však pre nepriaznivé poveternostné podmienky nemohla byť nasadená,” informovala HZS.

Horolezci napokon prečkali na Gerlachu noc a v dnešných ranných hodinách smerovala z Bratislavy do Tatier posádka letky MV SR. “Na jej palubu pristúpili na heliporte v Tatranskej Lomnici traja príslušníci HZS. Po prílete do oblasti boli pri uviaznutých osobách vysadení dvaja záchranári HZS, ktorí ich pripravili na vyprostenie zo steny v podvese, pričom ďalší záchranár pomáhal z paluby vrtuľníka. Keď sa všetky osoby nachádzali na palube, vrtuľník sa vrátil späť na heliport v Tatranskej Lomnici, odkiaľ boli horolezci transportovaní k Domu HZS v Starom Smokovci,” uviedla HZS.

Keďže nikto z uviaznutých nebol zranený a ani nepotreboval ošetrenie, na vlastnú žiadosť pokračovali zo Smokovca všetci samostatne.

In this article


Join the Conversation