V oblastiach protestov v Zimbabwe rozmiestnili armádu

Polícia na niekoľkých predmestiach Harare použila v slzotvorný plyn a ostrú muníciu na rozohnanie rozhnevaných demonštrantov.

88
88

Harare 14. januára (TASR) – Vojakov zimbabwianskej armády rozmiestnili v pondelok do niektorých častí hlavného mesta Harare, kde došlo k stretom medzi políciou a demonštrantmi protestujúcimi voči stúpajúcim cenám palív.

Agentúra AP informovala, že tri armádne nákladné vozidlá smerovali na rozľahlé predmestie Chitungwiza. Vo vzduchu hliadkovali armádne vrtuľníky.

Polícia na niekoľkých predmestiach Harare použila v pondelok slzotvorný plyn a ostrú muníciu na rozohnanie rozhnevaných demonštrantov, ktorí pálili pneumatiky a hádzali kamene na protest voči zvyšovaniu cien palív. Niekoľko ľudí utrpelo zranenia a ďalší boli zatknutí, uviedla agentúra DPA.

Protestujúci taktiež blokovali niektoré cesty v Harare po tom, ako vláda cez víkend rozhodla o vyše dvojnásobnom zvýšení ceny benzínu a nafty vzhľadom na nedostatok paliva.

Zimbabwiansky kongres odborových zväzov (ZCTU) vyzval po tomto oznámení prezidenta Emmersona Mnangagwu na trojdňový štrajk a väčšina obchodov a škôl bola v pondelok zavretá.

V roku 2017 prišiel o moc dlhoročný líder Robert Mugabe a jeho nástupca Mnangagwa prisľúbil, že do krajiny opäť priláka investorov. Niektorí obyvatelia čakajúci v dlhých radoch na benzín sa však v nedeľu pre DPA vyjadrili, že podľa nich sa situácia za Mnangagwovej vlády zhoršila a že im Mugabe “chýba”.


Join the Conversation