V predvečer summitu EÚ-Balkán sa bude hovoriť aj o politike USA

Donald Tusk bude predsedať summitu, ktorý sa začína v stredu neformálnou večerou, v období rastúcich problémov v transatlantickom priestore.

43
43

Sofia 16. mája (TASR) – Predseda Európskej rady Donald Tusk označil v stredu politiku Spojených štátov pod vedením prezidenta Donalda Trumpa za “rozmarnú”, informovala agentúra AP.

V rámci vymenovávania tradičných politických problémov, ktorým Európa čelí – siahajúcich od rozširujúcej sa moci Číny až po bojovnosť Ruska – Tusk doplnil: “Sme dnes svedkami nového fenoménu, rozmarnej asertivity americkej vlády.”

“S ohľadom na posledné rozhodnutia prezidenta Trumpa by si niekto dokonca mohol pomyslieť: Kto potrebuje nepriateľov, keď už máme takýchto priateľov?,” zamyslel sa Tusk pred novinármi po príchode na neformálny summit EÚ do bulharskej Sofie.

Ako doplnila AP, Tusk bude predsedať summitu, ktorý sa začína v stredu neformálnou večerou, v období rastúcich problémov v transatlantickom priestore. Jednou z tém budú aj nevyriešené problémy s americkou vládou, ktorá odstúpila od jadrovej dohody s Iránom a 28-člennému bloku sa vyhráža uvalením trestných obchodných sankcií.

Tusk ešte v utorok lídrom EÚ pripomenul, že v Sofii ide o podujatie v rámci bulharského predsedníctva v Rade EÚ, a bulharský premiér Bojko Borisov ešte pred summitom EÚ – západný Balkán, ktorý sa uskutoční vo štvrtok, pozval v stredu svojich európskych kolegov na pracovnú večeru, v rámci ktorej európski lídri preberú viacero dôležitých a aktuálnych tém.

“Počas nášho stretnutia sa budeme zaoberať aj globálnym vývojom, najmä po vyhláseniach amerického prezidenta Donalda Trumpa o Iráne a obchode, ako aj po najnovších dramatických udalostiach v pásme Gazy,” uviedol Tusk v pozývacom liste.


Join the Conversation