V Turecku vydali v rámci vyšetrovania prevratu ďalších 117 zatykačov

Všetky osoby, na ktoré je vydaný zatykač, sú podozrivé, že tajne komunikovali s členmi hnutia exilového duchovného Fethullaha Gülena a dostávali od nich takto inštrukcie.

539
539

Ankara 29. septembra (TASR) – V rámci vyšetrovania vlaňajšieho neúspešného pokusu o vojenský prevrat vydali turecké úrady zatykač na ďalších 117 osôb. Ide o príslušníkov armády – väčšinou v aktívnej službe, informovala dnes štátna tlačová agentúra Anadolu.

Podľa agentúry sa policajná akcia s cieľom zadržať podozrivé osoby vykonáva v 45 provinciách Turecka. Zatykač bol vydaný na 98 dôstojníkov armády v aktívnej službe a 19 ďalších, ktorí boli z armády medzičasom prepustení.

Všetky osoby, na ktoré je vydaný zatykač, sú podozrivé, že tajne telefonicky komunikovali s členmi hnutia exilového duchovného Fethullaha Gülena a dostávali od nich takto inštrukcie.

Po pokuse o prevrat z 15. júla 2016 zadržali v Turecku okolo 50.000 ľudí a prepustili alebo suspendovali viac než 150.000 príslušníkov armády a zamestnancov štátneho i súkromného sektora. Z takéhoto postupu vyjadrili obavy ľudskoprávne organizácie i viaceré západné vlády. Turecká vláda ho však považuje za oprávnený vzhľadom na závažnosť hrozieb, ktorým je krajina vystavená.

Ankara obviňuje zo zosnovania prevratu duchovného Fethullaha Gülena žijúceho v USA, ktorý ale svoju účasť na puči popiera. Väčšina ľudí, ktorých sa zásahy tureckej vlády týkali, bola obvinená práve z toho, že sú Gülenovými stúpencami.

In this article


Join the Conversation