Viac ako tisíc zamestnancom SAD Zvolen zdvihnú platy o šesť percent

V tomto roku na zvýšenie platov pôjde suma minimálne 700.000 eur a zamestnancom ju doplatia spätne od 1. januára tohto roka.

443
443

Banská Bystrica 18. septembra (TASR) – Viac ako tisíc zamestnancov spoločnosti Slovenská autobusová doprava (SAD) Zvolen, z čoho je viac ako 780 vodičov, sa môže tešiť zo šesťpercentného zvýšenia svojich miezd. Aj to je jeden z výsledkov prijatého dodatku k službám vo verejnom záujme, ktorý podpísal Banskobystrický samosprávny kraj (BBSK) so SAD Zvolen, ktorá zabezpečuje dopravu vo viacerých okresoch kraja. Ako dnes konštatoval podpredseda predstavenstva zvolenskej SAD Adrian Polóny, v tomto roku na zvýšenie platov pôjde suma minimálne 700.000 eur a zamestnancom ju doplatia spätne od 1. januára tohto roka.

“Pôvodná zmluva s dopravcom SAD Zvolen bola uzatvorená ešte predsedom BBSK Milanom Murgašom. Bolo nutné prijať dodatok, pretože pôvodná zmluva bola už pre kraj veľmi nevýhodná až neprijateľná. Ak kraj zaplatil dopravcovi v roku 2010 skoro 10 miliónov eur, v roku 2016 to už bolo rekordných takmer 21 miliónov eur. Z toho samotná strata vygenerovaná výkonmi, ktorá tvorila niečo ako doplatok k tej zmluve, bola v tomto roku vyše päť miliónov eur. Z pohľadu kraja neboli tieto podmienky dlhodobo udržateľné, preto sme pristúpili k rokovaniu, aby zmluva bola výhodná pre obe strany,” konštatoval predseda BBSK Marian Kotleba.

Podľa neho celková úspora generovaná spomínaným dodatkom do konca roka 2018 dosiahne pre kraj hodnotu takmer 20 miliónov eur a oblastí, kde ich BBSK môže využiť, je viac než dosť.

“Základným nástrojom optimalizácie bolo predĺženie odpisov techniky zo šiestich na desať rokov, ale aby bolo možné ich predĺžiť, museli sme predĺžiť i samotnú platnosť zmluvy do roku 2023. Za roky 2017 a 2018 sa nám navyše podarilo dohodnúť fixnú výšku dotácie pre dopravcu na každý jeden kilometer, ktorý urobí v rámci výkonov pre BBSK, na rekordnú sumu 77 centov za kilometer. Oprávnené ekonomické náklady dopravcu boli zmluvným dodatkom stanovené na jedno euro a 24 centov za kilometer, čo je v porovnaní napríklad s Nitrianskym samosprávnym krajom, ktorý nešiel cestou dodatku, ale nového verejného obstarávania na túto službu, lacnejšie o 11 centov na kilometer,” vysvetlil Kotleba.

Polóny i zástupca odborov dnes ocenili konštruktívny prístup vedenia kraja k prijatému dodatku. Ako dodali, rokovania prebiehali od konca leta minulého roka až doteraz. Podobné rokovanie zo strany vedenia BBSK je v súčasnosti rozbehnuté aj so SAD Lučenec.

In this article


Join the Conversation