VIDEO: Vietor na východe SR pravdepodobne vyvolalo tornádo

Následkom silného vetra spadlo v obci Lekárovce viacero stromov a bolo poškodených viac ako 30 domov a rôznych objektov. V dedine vyhlásili mimoriadnu situáciu.

144
144

Lekárovce 4. októbra (TASR) – Vietor, ktorý sa v stredu (3.10.) prehnal krajným východom Slovenska, bol s vysokou pravdepodobnosťou vyvolaný tornádom. Slovenský hydrometeorologický ústav (SHMÚ) o tom informuje na sociálnej sieti.

“Na základe predbežnej analýzy údajov z meteorologických radarov môžeme jednoznačne potvrdiť, že v stredu sa vo Východoslovenskej nížine vyskytla supercelárna búrka, ktorá postupovala v smere od severozápadu na juhovýchod (v línii Michalovce – Čečehov – Iňačovce – Lekárovce),” uvádza SHMÚ na sociálnej sieti s tým, že priniesla krúpy s priemerom do dvoch centimetrov.

V obci Lekárovce vietor spôsobil veľké škody. “Čoraz viac indícií naznačuje, že s vysokou pravdepodobnosťou bol vyvolaný tornádom,” informujú meteorológovia s odkazom na radarové dáta, lokálnosť škôd či dostupný videozáznam. Ako ďalej uvádzajú, podľa predbežného hodnotenia v pásme zasiahnutom tornádom je vysoká pravdepodobnosť, že vietor presiahol v nárazoch rýchlosť 75 kilometrov za hodinu. “Avšak spresnenie maximálnej rýchlosti vetra bude predmetom ďalšej analýzy,” doplnili s tým, že akékoľvek ďalšie informácie o jave a charaktere spôsobených škôd im pri nej veľmi pomôžu.

Následkom silného vetra spadlo v obci Lekárovce viacero stromov a bolo poškodených viac ako 30 domov a rôznych objektov. V dedine vyhlásili mimoriadnu situáciu. Vo štvrtok v nej aj z tohto dôvodu zasadala vláda, ktorej rokovanie bolo naplánované v okresnom meste Sobrance. Tá rozhodla, že obec Lekárovce bude mať k dispozícii 500.000 eur na úhradu škôd.


Join the Conversation