Vo voľbách do EP budú môcť v Nemecku voliť aj duševne chorí ľudia

Takí voliči však budú musieť mať prideleného poručníka, čo ich zastupuje vo všetkých záležitostiach.

55
55

Berlín 16. apríla (TASR) – V májových voľbách do Európskeho parlamentu (EP) budú môcť v Nemecku po prvý raz odovzdať svoj hlas i ľudia, ktorí majú pre svoje duševné ochorenie prideleného poručníka, čo ich zastupuje vo všetkých záležitostiach. Informoval o tom webový portál stanice Deutsche Welle.

O zmenách rozhodol v pondelok Spolkový ústavný súd v zrýchlenom konaní. Podnet naň v meste Karlsruhe podali opozičné strany Zelení, Ľavica a Slobodná demokratická strana (FDP), ktoré tak chceli dosiahnuť, aby dotknutých 82.000 ľudí mohlo v nadchádzajúcich voľbách do EP takisto hlasovať.

Spolkový snem už totiž v marci rozhodol o zavedení inkluzívneho volebného práva, avšak podľa koaličných subjektov Kresťanskodemokratická únia a Kresťanskosociálna únia (CDU/CSU) a Sociálnodemokratická strana Nemecka (SPD) tieto zmeny ešte nemali platiť pre voľby do EP, ktoré sa konajú v Nemecku 26. mája.

V Nemecku budú najnovšie prvýkrát môcť voliť aj ľudia, ktorí spáchali trestný čin, avšak svoj trest si neodpykávajú vo väzení, ale na psychiatrickom oddelení. Ide približne o 3000 osôb.

Doteraz mohli ľudia trpiaci duševnými ochoreniami s poručníkom voliť len v niektorých spolkových krajinách, a to v krajinských a komunálnych voľbách. Od roku 2017 im volebné právo uznali Severné Porýnie-Vestfálsko a Šlezvicko-Holštajnsko. V roku 2018 sa k nim pridali i Brandenbursko, Brémy a Hamburg.

Ústavný súd už koncom januára rozhodol, že zákon, ktorý plošne zakazuje duševne chorým zúčastniť sa na voľbách, je protiústavný.


Join the Conversation