Z krádeže kráľovských korún zo 17. storočia obvinili už druhého muža

Medzi dôkazmi potvrdzujúcimi obvinenia vznesené vo štvrtok sú napríklad stopy DNA 26-ročného muža, ktoré sa našli na kráľovskej korune a ríšskom jablku.

55
55

Štokholm 16. mája (TASR) – Švédska prokuratúra obvinila vo štvrtok druhého muža z účasti na krádeži dvoch kráľovských pohrebných korún a ríšskeho jablka zo 17. storočia, ktoré odcudzili vlani z katedrály vo švédskom meste Strängnäs pri Štokholme.

Muž, ktorý nebol menovaný, sa od februára nachádzal v predbežnej väzbe.

“Tvrdím, že 26-ročný muž je jednou z osôb, ktoré krádež spáchali,” uviedla prokurátorka Isabelle Bjurstenová vo vyhlásení, z ktorého citovala tlačová agentúra DPA.

Kráľovské insígnie – zlatá pohrebná koruna a ríšske jablko vyrobené pre švédskeho kráľa Karola IX. (1550-1611) a zlatá koruna vysádzaná krištáľmi vyrobená pre Karolovu druhú manželku Kristínu – boli ukradnuté 31. júna 2018.

Svedkovia uviedli, že videli dvoch mužov unikať na bicykli z katedrály v Strängnäse, západne od metropoly Štokholm, a potom na motorovom člne po neďalekom jazere Mälaren.

Medzi dôkazmi potvrdzujúcimi obvinenia vznesené vo štvrtok sú napríklad stopy DNA 26-ročného muža, ktoré sa našli na kráľovskej korune a ríšskom jablku. Tieto klenoty objavili už vo februári v odpadkovom koši v oblasti Štokholmu.

Hodnota ukradnutej časti pokladu sa odhaduje na približne 65 miliónov švédskych korún (6,2 milióna eur).

Právnik obvineného muža Tobias Enochsen povedal pre švédsku stanicu SVT, že jeho klient obvinenia odmieta.

Vo februári odsúdili za účasť na krádeži iného muža, Nicklasa Bäckströma, ktorý dostal trest štyri a pol roka väzenia.

Bäckström (22) najprv obvinenia popieral, hoci v katedrále sa našli stopy jeho krvi. Po nečakanom náleze ukradnutých predmetov sa ku krádeži priznal.

Artefakty boli označené za “nenahraditeľné” a za súčasť národného dedičstva.

Súdny proces s 26-ročným mužom sa má začať 27. mája.


Join the Conversation