Za dlhodobým kašľom dieťaťa môže byť nesprávne držanie tela

Aj obyčajná infekcia horných dýchacích ciest môže pri častom opakovaní vyústiť do chronického ochorenia respiračného systému.

1424
1424

Bratislava 13. novembra (TASR) – Infekcie horných dýchacích ciest patria medzi časté ochorenia v detskom veku. Pokiaľ však trápi dieťa dlhodobý kašeľ, vyšetriť by ho mal aj fyziater či špecializovaný fyzioterapeut. “Pri ochoreniach dýchacích ciest sa často zabúda na to, že dva zdanlivo nesúvisiace systémy – pohybový a dýchací, sa navzájom ovplyvňujú. Pohybová sústava má veľký vplyv na dýchanie a platí to aj opačne,” hovorí Imelda Náglová, fyzioterapeutka z Polikliniky Falck Radlinského v Bratislave.

Aj obyčajná infekcia horných dýchacích ciest môže pri častom opakovaní vyústiť do chronického ochorenia respiračného systému. Tento stav nezostáva bez následkov a môže vytvárať nežiaduce zmeny na pohybovom aparáte. Platí to aj opačne, chybné držanie tela, skolióza, deformity alebo ploché nohy môžu byť podľa odborníčky príčinou chronickej nádchy, neustupujúceho kašľa, zhoršenia prejavov alergie alebo dychovej nedostatočnosti. V takýchto prípadoch sa ako súčasť liečby u špecialistu odporúča aj návšteva fyzioterapeuta zameraného na respiračnú fyzioterapiu.

Respiračná fyzioterapia sa zameriava na zlepšenie dýchania u pacientov s najrozličnejšími dýchacími problémami. Vychádza z poznania dýchacej a polohovej funkcie bránice. Napríklad dieťa, ktoré nemá respiračné ochorenie, môže mať nedostatočne spolupracujúci dýchací a svalový aparát. Vtedy je potrebné pátrať v anamnéze jeho psychomotorického vývoja do prvého roku života, kedy si dieťa s veľkou pravdepodobnosťou osvojilo nesprávne návyky pri držaní hlavy, lození, sedení, chodení, čím prirodzene došlo k vzniku náhradných pohybových stereotypov.

Samotnej respiračnej fyzioterapii predchádza vyšetrenie dieťaťa fyzioterapeutom. V rámci vyšetrenia sleduje činnosť svalov podieľajúcich sa na dýchaní, pohybové stereotypy, hlboký stabilizačný systém a diagnostiku podľa vývojovej kineziológie. Tá pomáha určiť poruchu jednotlivého svalového reťazca a začleniť ho do plánu fyzioterapie.

“Respiračná fyzioterapia je určená nielen pre deti s uvedenými príznakmi, ale pre každého s aktívnym prístupom k svojmu zdraviu. Pravidelným cvičením pod dohľadom fyzioterapeuta sa dostavia výsledky aj u chronicky postihnutých pacientov,” zhrnula Náglová. Respiračná fyzioterapia je vhodná pri liečbe prieduškovej astmy, zápale priedušiek, pneumónii, tuberkulóze, laryngitíde, opakovaných infekciách horných dýchacích ciest, alergickej nádche, atopickej dermatitíde, gastroezofageálnom refluxe, cystickej fibróze, poruchách imunity a pri iných ochoreniach dýchacích ciest a pľúc ako chronická obštrukčná choroba pľúc.


Join the Conversation