Zabráňte ničeniu lesov jednoduchým spôsobom

749
749

Množstvo letákov, ktoré si každý deň nachádzate v poštových schránkach vie ísť niekedy pekne na nervy, ale každý z nás si ich pozrie. Potravinový, drogistický tovar v akcii, oblečenie či obuv zo zľavou, alebo výhodná cena na náhradné diely na auto padnú vždy dobre – navyše, za zvýhodnené ceny si môžete kúpiť potraviny aj do zásoby, alebo si dopriať drahšie oblečenie za menej peňazí.

Letáky a životné prostredie

Ak patríte k ekologicky zameraným osobám isto vám pri tej kope letákov zíde na um množstvo zbytočne použitého papiera, vynaloženej námahy a znečistenie životného prostredia. V dnešnej modernej a hlavne internetovej dobe si môžete každú ponuku reťazcov pozrieť na svojom počítači. Stačí vám len pripojenie na internet a viete hneď o všetkých akciách. A nie len to, môžete sa dozvedieť aj o akciách, ktoré ešte nie sú aktuálne. Niektoré obchodné reťazce zvyknú zverejňovať na internete aj akciové letáky na ďalší týždeň.

Letáky metro, Kaufland, Lidl, Tesco, atď. vo svojej podstate predstavujú množstvo papiera, ktorý by sa dal využiť aj inak – zošity pre školákov, nové knihy, toaletný papier, …

Odpad na Slovensku

Slovensko vyprodukuje ročne viac ako 2 milióny ton odpadu– čo je približne 400 kíl odpadu na osobu. Obrovské množstvo odpadkov, ktoré je ťažké si predstaviť zamoruje celú planétu. Recyklácia je jednou z možností ako tomu zabrániť. Nie všetok odpad sa ale recyklovať dá. Našťastie papier sa recyklovať môže, ale je potrebné aby ste ho odhadzovali do koša určeného na papier prípadne do zberného dvora.

Recyklácia papiera

Papier sa vyrába z dreva – to vie každý. Papier ale môžeme aj recyklovať a zachrániť tak stromy a celé lesy. Recykláciou jednej tony starého papiera môžeme zachrániť jeden hektár lesa a ušetriť takmer 70% energie, ktorú by sme na výrobu papiera z dreva spotrebovali.

Nevhadzovať reklamu

Pomôcť životnému prostrediu a neprispievať nepriamo k drancovaniu lesov môžete jednoduchým spôsobom. Stačí ak prestanete odoberať letáky. Stručný oznam na schránke „Nevhadzovať reklamu“ vás zbaví neželanej pošty. Nebudete sa musieť prehŕňať kopou letákov a akciových ponúk len aby ste našli poštu.

Nakupujte výhodne

Ak si myslíte, že o práve prebiehajúcich či pripravovaných akciách sa inak ako cez letáky nedozviete mýlite sa – kupino je webová stránka, na ktorej nájdete aktuálne letáky od desiatok obchodných reťazcov, ale aj e-shopov. Nájdete tu takmer dvesto aktuálnych letákov – viac letákov než vo vašej schránke. Potraviny, nábytok, kozmetika, drogéria, oblečenie, obuv, elektronika, obklady, dlažba, záhradný nábytok,… ak chcete niečo kúpiť a zbytočne to nepreplatiť prezrite si najskôr stránku kupino a zistite či daný produkt nie je niekde v akcii. Vďaka tomu budete mať vždy prehľad o tom, čo a kde sa oplatí nakúpiť, čo by vám nemalo ujsť a kde sa výhodne dá nakúpiť.

In this article


Join the Conversation