Život medzi mŕtvymi: Najchudobnejší obyvatelia Filipín sa zabývali na cintoríne

Nikto presne nevie, kedy sa z manilského cintorína stala dedina plná života. Momentálne ju za svoj domov považuje šesť tisíc obyvateľov.

2887
2887

Celých 43 percent z 13 miliónov mestských rezidentov žije v neformálnych obydliach. Obyvatelia cintorína patria v Manile medzi najchudobnejších z najchudobnejších.

Filipíny patria medzi najrýchlejšie rastúcu populáciu v Ázii a miestni ľudia zvyčajne nemajú inú možnosť, ako si nájsť kus zeme, kde zložia hlavu a často sa tak stane ich domovom miesto pod mostom, pozdĺž diaľnic, v stromových alejách alebo medzi tými, ktorí sú na večnom odpočinku…

Nikto presne nevie, kedy sa z manilského cintorína stala dedina plná života. Momentálne ju za svoj domov považuje šesť tisíc obyvateľov, ktorí sa tu narodili a pravdepodobne tú strávia celý svoj život.

Hrobár Stebe Escabos, päťdesiatdvaročný statný chlapík s modrými očami, sa narodil a vyrástol v rovnakom mauzóleu, kde teraz vychováva svoje štyri deti. “Niekedy by som sa najradšej odsťahoval. Je to tu špinavé a rozhodne to tu nevonia,” sťažuje sa na miestne pomery Stebe. Potom sa ale na okamih zamyslí a priznáva, že nikdy naozaj netúžil žiť inde, ako práve tu. “Môj otec je tu pochovaný a neviem, kam inam by som išiel,” uzatvára obyvateľ cintorína.

Zdroj: national-geographic.cz

In this article


Join the Conversation