Zomrel Julian Vlad, bývalý šéf komunistickej tajnej služby Securitate

Vladov spolupracovník pre rozhlasovú stanicu Antena 3 uviedol, že Vlad, ktorý bol členom komunistickej strany, si krátko pred smrťou zavolal kňaza, aby dostal posledné pomazanie a vyspovedal sa.

663
663

Bukurešť 30. septembra (TASR) – Vo veku 86 rokov zomrel dnes Julian Vlad, bývalý šéf obávanej rumunskej tajnej služby z čias socializmu Securitate. Informovala o tom agentúra AP.

Vladov spolupracovník Petru Neghiu pre rozhlasovú stanicu Antena 3 uviedol, že Vlad, ktorý bol členom komunistickej strany, si krátko pred smrťou zavolal kňaza, aby dostal posledné pomazanie a vyspovedal sa.

Šéfom Securitate sa Vlad stal v roku 1987 a zostal ním do roku 1989, keď v Rumunsku vypukla revolúcia, ktorá zapríčinila pád dlhoročného komunistického diktátora Nicolae Ceaušesca. Násilné protesty a nepokoje si v decembri 1989 vyžiadali najmenej 1100 obetí na životoch.

Za podiel na násilnom potláčaní demonštrácií bol Vlad v roku 1990 odsúdený na 25 rokov väzenia. Po štyroch rokoch ho však prepustili na slobodu.

Ceaušescu a jeho manželka Elena boli obvinení z genocídy a iných zločinov a po krátkom improvizovanom procese, ktorý sa konal 25. decembra 1989 v meste Targovište, ich zastrelila popravná čata.

In this article


Join the Conversation